OdporúčameZaložiť web alebo e-shop
aktualizované: 24.03.2024 19:52:11 

Mineralogické a banícke múzeum v Bojniciach

 

Banícka " nátura " ...

 

 

Svätá Barbora

Panna a mučenica. Svätá Barbora sa narodila na začiatku 3. storočia v Nikodémii v rodine Bohatého kupca. Jej otec bol nepriateľom kresťanov. Pri dom nechal vybudovať luxusne zariadenú vežu, do ktorej svoju veľmi krásnu dcéru zavrel údajne preto. aby ju uchránil od všetkého zvádzania. Jeden zo slúžiacich sv. Barboru obrátil na kresťanskú vieru. Jedného dňa u nej otec našiel kríž a potom, čo sa sv. Barbora priznala že je kresťankou, sa ju snažil otec v zlosti zabiť. Svätej Barbore sa ale podarilo ujsť, ale onedlho ju otec vypátral a odovzdal do sudcovích rúk. Ten ju nechal mučiť, aby ju tak donútil zriecť sa kresťanstva. Pri mučení Barbory bola prítomná žena menom Júlia, ktorá predstúpila pred sudcu a priznala sa ku kresťanstvu. V tej chvíli sa Barbore ako zázrakom všetky rany na tele zahojili. Sudca ju nechal mučiť ešte ukrutnejšie a na potupu jej nechal odrezať prsty. Nakoniec ukončil život Barbory sám jej otec, ktorý jej zoťal mečom hlavu. V tej chvíli skonala nielen svätá Barbora, ale aj jej otec, ktorého vzápätí usmrtil blesk. Svätá Barbora zomrela zrejme roku 303 n.l. Svätá Barbora bola patrónkou baníkov a delostrelcov. Najčastejšie býva zobrazená s vežou, kalichom, mečom alebo s palmou.

     

Kresťania si ctia svätú Barboru ako patrónku baníkov ( podľa legendy sa pri úteku z veže ukryla do jaskyne, ktorá sa pred ňou zázračne objavila ), ako ochrankyňu pred náhlou smrťou, pred požiarom, pred úderom blesku a pred búrkami.

Atribútmi sv. Barbory sú: veža, kalich a hostia, blesk a kohútie pero. Banícka uniforma má na pamiatku Sv. Barbory 28 gombíkov, čo symbolizuje vek patónky.